فهرست مطالب وبلاگ
آخرین بهروز رسانی:

فارسی تک دستوری به نام \arcsin یا \arctan در محیط ریاضی نداره ولی شما می تونین هر تابع ریاضیی که دلتون خواست در فارسی تک تعریف کنین. ببینین:

 

\def\arcsin{\mathop{arcsin}}

\def\arccos{\mathop{arcos}}

\def\myfunction{\mathop{my function}}

 

اگه می خواین با فارسی تک سوالات چهار گزینه ای یا پنج گزینه ای طراحی کنین می تونین از سبک کتاب "المپیاد ریاضی ایران" انتشارات دانشگاه شریف استفاده کنین. پس برین اینجا.

 

فعلا خداحافظ...

 

+ نوشته شده توسط وحید در پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386 و ساعت 17:25 |

با سلام  

نرم افزاری که در این پست معرفی می کنم تا حدود زیادی مشکلات تصاویر در فارسی تک رو حل می کنه.

wixfing نسخه تحت ویندوز xfig است که توانایی بالایی برای رسم اشکال ونمودارهای علمی مخصوصا منحنی های اسپلاین داره و تنها با مشخص کردن نقاط کنترلی می تونید آنها را درونیابی و یا برازش کنید و پس از رسم نمودار نیز می توانید نقاط کنترلی را حذف جابجا و یا حتی اضافه کند. همچنین این نرم افزاراز convertor قدرتمند بنام   transfig)  fig2dev ) بهره می بره که در ادامه بیشتر بهش می پردازیم. در مورد چگونگی رسم شکل در winfing بیشتر از این صحبت نمی کنم. چون بزودی خودتون استادش می شید. فرض می کنیم شکل را رسم کرده وآنرا باپسوند fing ذخیره کرده اید. حالا گزینه Export از منوی file را انتخاب کنید. با پنجره Export شما می تونید براحتی با استفاده ازdev2fig تصویرتون را به فرمت های زیر convert کنید.

LaTeX :این قالب شکل تولیدی شما رابه دستورات latex بدون نیاز به هر گونه ماکرو و پکیج تبدیل می کنه ولی قدرت زیادی نداره و در اکثر موارد بخاطر پیچیدگی شکلها جواب نمیده. برای مثال رنگها رو نمیتونه نشون بده خروجی هم یک فایل با پسوند tex هست که قبل ازقراردادنش در فارسی تک بهتره عبارت زیر را بنویسید :

\gdef\color[rgb]#1{}

وارد کردنLable های latex و عبارت فارسی نیز ساده است باید دیگه بلد باشین.

eepic)epic) : این همان ماکرویی است که برنامه هایی مثل texcad,latexcad ازش استفاده

می کنن. از قبلی قدرت بیشتری داره ولی نمیشه بیشتر از texcad ازش انتظار داشت. برای قرار دادن این تصاویر در فارسی تک باید قبلش epic.sty و eepic.sty روبه مسیر فایل فارسی تک کپی کنید ودربالای فایل

\input{epic}

را قرار بدید این دو فایل رامی تونید تو بسته latexcad پیدا کنید.

برای عبارات ریاضی و فارسی هم مثل قبل عمل کنید

pictex:این ماکرو از قبلی ها قدرت بیشتری داره ونه تنها با فارسی تک (latex209) سازگاری نداره بلکه دستورات زیادی تولید می کنه وکامپایل رو طولانی می کنه. استفاده از این ماکرو توصیه نشده .

pstricks : این ماکرو قدرت بسیار زیادی داره و تقریبا تمامی تصاویر winfig رو می تونه به tex بیاره و یرای کاربران LaTeX2E توصیه شده ولی متاسفانه با فارسی تک سر سازگاری نداره بااین وجود برای کاربران LaTex بسیار مفیده.

postscript یا eps : این گزینه هم تصویر شما رو به یک تصویرpostscript با پسوند ps یا eps تبدیل می کند که با دستورات

\input{epsf}

\epsffile{filename.ps}

می تونید شکل رو در فارسی تک قرار بدید.

دوستانی که قبلا از gpeg2ps استفاده کردن ممکنه این تصور رو داشته باشن که تصاویر postscript کیفیت نداره. خروجی این نرم افزار یک عکس postscript است. اماpostscript هم یک زبانه مثل TeX که یکی از قابلیت هاش پشتیبانی عکسه. پس لازم نیست نگران کیفیت postscript باشید. حالا فقط می مونه عبارات ریاضی و فارسی که با این روش نمی شه آنها را در تصویر وارد کرد که اونم به روش زیر حل می شه.

pstex : با انتخاب این گزینه fig2dev دو خروجی در اختیار شما قرار می ده. اولی یک فایلpostscript با پسوند pstex و دومی یک فایل TeX با پسوند pstex_t هستش که محتویات فایل sample.pstex_t بشکل زیره :

\begin{picture}(0,0)%

\includegraphics{sample.pstex}%

\end{picture}%

\setlength{\unitlength}{2763sp}%

\begingroup\makeatletter\ifx\SetFigFont\undefined%

\gdef\SetFigFont#1#2#3#4#5{%

\reset@font\fontsize{#1}{#2pt}%

\fontfamily{#3}\fontseries{#4}\fontshape{#5}%

\selectfont}%

\fi\endgroup%

\begin{picture}(5641,3775)(239,-3174)

\end{picture}%

که به وسیله دستور {input{sample.pstex_t\ می توند عکس رو به داخل فارسی تک بیارید ولی قبلش باید عبارت زیر رو بزارید :

\input{epsf}

\gdef\includgraphics#1{epsffile{#1}}

همونطور که ملاحظه می کنید فایل pstex_t دو تا دستور {begin{picture\ داره که اولی مربوط به فراخوانی فایل pstex و دومی برای قرار دادن lable های latex طراحی شده که شما می تونید عبارات ریاضی و فارسی رو با دستور \put(...,...){} در دومی قرار بدید. در واقع تصویر دوم بر اولی منطبق می شه.

شما می تونید فایل sample.pstex_t رو با فارسی تک باز کنید و اگر عبارت فارسی بهش اضافه کردید باید اول به TeX تبدیلش کنید(Ctrl+F7) و بعدش فایل sample.tex رو فراخوانی کنید.

پس با این روش می تونید عبارات ریاضی وفارسی رو هم در تصاویر postscript قرار بدید.

هرچند مشکله ولی همیشه جواب می ده. در ضمن فعلا راه ساده تری وجود نداره. امیدوارم توضیحات کافی بوده باشه. اگه باز هم مشکلی داشتید کامنت بدید تا در پست بعدی (بزودی) توضیح بیشتری بدم.

این توضیح رو هم لازمه بدم که مطلب بسیار مفید بالا در مورد pstex روجناب دکتر قدسی چند ماه پیش برای ما فرستادن ولی تا حالا فرست نکردم جمع و جورش کنم. ضمن تشکر فراوان از ایشون از این که دیر دست به کار شدم پوزش می خوام.

تهیه winfig : نسخه غیر مجانی این نرم افزار (جدیدترین) رو میتونید از اینجا دانلود کنید :

http://www.schmidt-web-berlin.de/winfig/downloadsPage.shtml

لینک زیررو هم دکتر قدسی گذاشتن که یک نسخه کرک شده هست:

http://ce.sharif.ac.ir/~ghodsi/farsitex-samples/FarsiTeX%20download/WinFIG/WinFIG/

از سایت دکتر قدسی هم حتما دیدن کنید مخصوصا قسمت لینک هاش

http://sharif.ir/~ghodsi

 با تشکر

فعلا...

+ نوشته شده توسط رضا در یکشنبه شانزدهم اردیبهشت 1386 و ساعت 11:9 |

معمولا در بعضی از اعلامیه ها و یا مقالات یک کادر می کشند که مثلا سایه دار است.مثال زیر به آموزش کشیدن این کار می پردازه.

 

{article}[farsi,fancybox]documentstyle\

{document}begin\

}vbox\}shadowbox\

{center}begin\

متن مورد نظرتون

{{{center}end\

 

توصیه می کنم به فایل WSHOP.ftx که از اینجا  قابل دانلوده یه نگاهی بندازین. اگه هم خروجی این فایل رو می خواین اینجا  و اونجا رو کلیک کنین.

 

فعلا خداحافظ...

+ نوشته شده توسط وحید در چهارشنبه دوازدهم اردیبهشت 1386 و ساعت 20:12 |